/* */

Gönen Belediyesi

Bu Barınakta Yaralı Yabani Hayvanlar da Tedavi Ediliyor

Bu Barınakta Yaralı Yabani Hayvanlar da Tedavi Ediliyor

Gönen Belediyesi, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama Yönetmeliği çerçevesinde sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların toplanılması, kısırlaştırılması, aşılanması, gerekli tıbbi bakımlarının yapılması, işaretlenmesi, alındığı ortama geri bırakılması, sahiplendirilenlerin de kayıt altına alınması amacıyla yeni hayvan pazarı bitişiğinde Geçici Bakımevini kurdu Haziran 2014 yılında faaliyete geçirdi.

Geçici Bakımevinde, 2014 yılında 186 köpek operasyonla kısırlaştırılıp rehabilite edildi.

Bakımevinden 76 köpek gerekli aşı ve parazit iğneleri yapılmış ve rehabilite edilmiş olarak 16 yaşından büyük vatandaşlara sahiplendirme yapılıp kayıt altına alındı.

Geçici bakımevinde 2014 yılında 210 köpeğe kuduz aşısı yapılıp, trafik kazası geçiren 20 köpek operatif ve parenteral tedavileri yapılarak tekrar sağlığına kavuşturuldu.

Sahiplenilmeyip rehebilite edilip işaretlenen hayvanlar alındıkları ortama yasa gereği tekrar bırakıldı.

Bunun yanında vatandaşlar tarafından yaralı bulunup getirilen şahin, atmaca, leylek, kuğu, yaban tavşanı gibi yabani hayvanların tedavileri yapılıp tekrar doğal ortama bırakıldılar.

Yapılan kısırlaştırma operasyonları ile ilgili bilgi veren Gönen Belediyesi Veteriner Hekimi Ahmet Düzer, "Operasyonla kısırlaştırılan dişi köpeklerde kızgınlık oluşmuyor, böylece erkek köpeklerin ilgisini çekmiyorlar. Bu hayvanlarda meme, rahim, ovarium kanser riskleri en aza inip daha sağlıklı ve uzun ömürlü olacaklar, kontrolsüz üremenin önüne geçilmiş olacak, erkek köpeklerde spray ve işaretleme azalacak, cinsel istek davranışlarında, kavga, trafik kazalarında yaralanma ve evden kaçma olaylarında azalma olacaktır. Başta kuduz hastalığı olmak üzere birçok zoonoz hastalıkların yayılmasında azalma olacağından toplum sağlığına çok önemli bir katkı sağlayacaktır" dedi.

Veteriner Hekim Ahmet Düzer, "Yasa gereği köpek ve kedi sahibi olan vatandaşların 3 aydan büyük hayvanlarına kuduz aşısını her yıl yaptırıp belediyemize kaydettirmesi gereklidir" hatırlatmada bulunurken, 5199 sayılı kanun gereği PİTBULL TERRİER, JAPANESE TOSE, DOGO ARGENTİNO, FİLA BRASİLEİRO gibi tehlike arz eden köpekleri üretmek, sahiplendirmek, ülkeye girişini, satışını ve reklamını yapmak, takas etmek, sergilemek hediye etmek yasaktır, yapanlara yasal işlemler uygulanacağını belirtti.

 

Son değişiklik Salı, 10 Şubat 2015 14:44