/* */

Gönen Belediyesi

" 80.000 Kişilik Atıksu Arıtma Tesisi Hayırlı Olsun "

atksu

" 80.000 Kişilik Atıksu Arıtma Tesisi Hayırlı Olsun "

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur, Temel Atma Töreninde Yaptığı Konuşmada, Kıymetli Gönenli hemşerilerim bugün Gönen'de hayırlı bir proje için sizlerleyiz, Bu gün temelini attığımız 80.000 Kişilik Atıksu Arıtma Tesisimizi en kısa sürede tamamlayarak en kısa sürede açılışını yapmayı planlıyoruz. Ayrıca bu projenin Kısmi Kanalizasyon İnşaatı kısmında da ise yaklaşık 15 km kanalizasyon şebeke hattı ile 1 adet terfi merkezi yapılacak.

"Bu İşin Maliyeti; 18 Milyon TL'dir."

Gönen İçme Suyu Gönen Barajından sağlanacaktır. Bu nedenle 250 lt/sn' lik Arıtma Tesisi projesi bitme aşamasındadır. Bu Yatırımın maliyeti ise 15 Milyon TL olup inşallah bu yıl içinde hizmete girecektir. Sularında Arsenik sorunu yaşayan kırsal mahallelerimiz var. Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaremiz BASKİ tarafından yapılan Arsenik Arıtma sistemli çeşmelerimizin; Çakmak, Korudeğirmen, Akçapınar, Alaattinköy, Bostancı, Çatak, Gökçesu, Osmanpazar, Saraçlar olmak üzere 9 Mahallede yapımı tamamlanmış ve vatandaşlarımız sağlıklı içme suyuna kavuşmuştur.

İçmesuyu temini içinde Sarıköy, Kınalar, Ekşidere ve Hodul olmak üzere 4 mahallede sondaj çalışmaları devam etmektedir.

Ekşidere, Paşaçiftlik, Tuzakçı ve Tütüncü mahallelerinde bulunan 4 adet İçmesuyu deposu bakım ve onarımı yapılmıştır.

Gönen Kısmi kanalizasyon tesisi tamamlanmış olup. İşin toplam maliyeti 2,46 Milyon TL'dir."dedi.

Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar, Bu gün temelini attığımız 80.000 Kişilik Atıksu Arıtma Tesisimiz bölgemize hayırlı olsun. Her zaman her yerde Türkiye'yi besleyen ilin Balıkesir olduğunu vurguluyoruz ve bu bereketli ovadaki alanlarımızın sulanması ve bu ovaya daha fazla bereket dağıtabilmesi içinde devletimizin yatırımları oldu ve olmayada devam ediyor.

Bugün burada temeli atılacak arıtma tesisimiz bu sudaki kirliliği önleyecek ve bu su bu ovaya bereket getirecek böyle bir hayırlı günde böyle hayırlı bir projede gönen halkı Gönenimize gösterdiği yoğun ilgiden dolayı adına Büyükşehir Belediye Başkanımız A.Edip Uğur'a şükranlarımı ve teşekkürlerimi arz etmek istiyorum.

Bu proje İnsan hayatına en önemli katkı sağlayacak bir proje bu açıdan ovamızdaki bereket ve sağlık bakımından katkı sağlayacak olan bu arıtma tesisimizin temel atma töreni hayırlı uğurlu olsun."dedi.

 

Son değişiklik Salı, 28 Haziran 2016 07:33