/* */

Gönen Belediyesi

Gençler Sordu Başkan Yakar Cevapladı

Gençler Sordu Başkan Yakar Cevapladı

Bir grup öğrenci Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar'la röportaj yaptılar. Öğrencilerin sordukları sorulara içtenlikle cevaplar veren Başkan Yakar, hobisi olarak yazı yazdığı kalemlerin dikkatini çektiğini söylerken, vazgeçemedikleri sorusuna eşini ve ailesini ilk sıraya koyarken, hizmet yoluna birlikte çıktıkları çalışma arkadaşlarını unutmadı.

Gönen Belediyesi Başkanlık Makamı'nda gerçekleşen röportaj oldukça samimi bir havada geçti. Gençlere ve öğrencilere ayrı bir önem verdiğini her fırsatta dile getiren Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar. Röportajı gerçekleştiren öğrenciler olunca onlarla çok yakından ilgilendi ve sordukları sorulara oldukça içten cevaplar verdi. İşte Başkan Yakar'ın ziyaret sonunda kitap hediye ettiği öğrencilerin soruları ve Başkan Yakar'ın bu sorulara verdiği cevaplar;

Ne Zaman Doğdunuz?

Ben 01.01.1973 Gönen doğumluyum. Tam yılbaşı akşamı doğmuşum.

Neden belediye başkanı olmaya karar verdiniz?

Sonuçta hepimiz bu ülkenin kaynaklarıyla yetiştik, büyüdük. Bu devletin okullarında okuduk. Ve millete borçlu olduğumu düşünerek bu görevi kabul etmem gerektiğine karar verdim.

Hayatınızda önemli bir yere sahip insanlar kimler?

Başta eşim ve ailem. Hala bir aile bütünlüğü içinde yaşıyoruz. Tabi daha sonra da bu yola beraber çıktığım iş arkadaşlarım. Sonuçta bütün zamanımızı beraber geçiriyoruz. İş arkadaşlarım artık benim için birer dost oldular. Hayatınızda aileniz ve dostlarınız vazgeçilmez bir yara sahiptirler.

Gönen'e yapılacak bir proje için kime danışırsınız?

Halka danışırız. Sonuçta bütün kentin yönetimiyle ilgili biz bu yönetim anlayışını benimsiyoruz. Bununla ilgili dile getirilmiş sivil toplum örgütleri tarafından bütün her türlü projeleri veya görüşleri sürekli ciddi bir biçimde değerlendiriyoruz. Zaten Gönen çok büyük sayılmayacak bir yer ve o yüzden ihtiyaçlarını biliyorsunuz. Bütün bu beklentiler noktasında halk temsilcileriyle bir talep oluşuyor. Sonradan planlanıp yatırımla ilgili kararlar veriliyor.

Bize eğitim hayatınızdan söz edebilir misiniz?

İlk orta ve lise tahsilimi Gönen'de yaptım. Mehmet Çanakçı ilköğretim Okulu'nda okudum. Lise olarak Gönen Ömer Seyfettin Lisesi'ne gittim. Ardından Ankara'da Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi'ni 1994'te bitirdim. Yine 1996'da Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü dalında yüksek lisansımı yaptım. Ondan sonra kendi aile şirketimizde iş hayatına başladım.

Asıl Mesleğiniz nedir? Şu an yaptığınız işimi yoksa kendi mesleğinizi mi daha çok seviyorsunuz?

Tabi ki kendi mesleğim benim vazgeçilmezim. Sonuçta belediye başkanlığı bir meslek değildir. Bu bir görev ve bu görevi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum. Benim asıl mesleğim makine mühendisliği. Mesleğimi seviyorum ve gelecekte de o işi yapmayı düşünüyorum. Zaten bununla ilgili kendi aile şirketimiz var.

Çeşitli hobileriniz var mı?

Benim koleksiyonculuğum çok fazla yok. Mesela ben yazı yazdığım kalemlerime çok dikkat ederim. Sonra seyahat etmeyi çok severim ama mutlaka kültürel amaçlı olmalı. Tabi iş yüzünden çok vakit bulamıyorum. Sonuçta çok şey yapmak istiyorsunuz ama buna vakit bulamıyorsunuz.

Gönen'e yapılacak uzun vadeli projeleriniz var mı?

Tabi Gönen'le ilgili projelerimiz çok fazla ama en önemsediğimiz projeler kamu alanında. Mesela Gönen-Bandırma yolu olmadan birçok yatırımı çekebilmeniz mümkün değil. Gelecekte istiyoruz ki turizm yatırımları artsın. 5 adet 5 yıldızlı otel olsun. Ama bununla ilgili yol sorununu çözmemiz lazım. Gönen'in yaşanılır bir kent haline gelebilmesi için her şeyden önce ciddi bir hava kirliliği vardı. Doğalgazı Gönen'e getirdik ve bu sorunu büyük ölçüde çözdük. Bu yatırımın yapılmasıyla birlikte birçok yatırım ortaya çıktı. Biz istiyoruz ki Gönen, tarımına zarar gelmeyecek şekilde bir turizm kenti olsun. Bu gerçekleşirken sanayi yatırımları da ilçemize gelsin. Ve tüm bunları yapıyorken de alt yapıyla ilgili tüm hazırlıkları tamamlıyoruz. Mesela düşündüğümüz turizm yatırımıyla ilgili buraya ulusal bir ulaşım açıldı. Gönen-Balya yolunu bu projeyle tamamlamayı düşünüyoruz. Bu proje gerçekleştiğinde gelecekte öngördüğümüz turizm yatırımlarının gerçekleşmesinin önü açılacak. Biz Gönen'in bazı mahallelerinde kentleşmeyi gerçekleştirmek istiyoruz. Hep bunlar geleceği öngören projeler. Tabi tüm bunları yaparken Gönen'i ve halkını düşündük. Bunun yanında birçok yatırımı daha Gönen'e getireceğiz.

Bizimle röportaj yaptığınız için teşekkür ederiz

Ben teşekkür ederim. Bir sohbet havasında geçti, görüşmek üzere.

 

Resim Galerisi