Ekonomi

Geçmişte ekonomisi yalnızca tarım ve kaplıca turizmine dayanan GÖNEN giderek bir sanayi kentine dönüşmektedir. Sanayileşmenin lokomotifi deri ve gıda sektörleridir.

Verimli topraklara sahip Gönen Ovasında tarım çağdaş tekniklerle yapılmakta, hemen her türlü sebze, hububat, bakliyat, endüstri ve yem bitkileri ile meyva yetiştirilmektedir.

Gönen sahip olduğu şifalı sularıyla çok eskiden beri bilinen bir beldedir. Yurt içinden yılda 200.000'i aşkın insan başta romatizma ve kireçlenme rahatsızlıkları olmak üzere hastalıklarına şifa bulmak için İlçemize gelmektedir. İlçemizin turizmi kaplıcalara dayalıdır.

Son yıllarda ''OYA PAZARI'' na alışveriş için gelenler İlçe turizmine ve ekonomisine hareketlilik getirmektedir.

Özellikle yaz aylarında büyük ilgi gören Ekşidere Mahallesindeki "DAĞ ILICASI"da büyük ilgi görerek ekonomiye katkı sağlamaktadır.

Dünyaca ünlü kaplıcalarıyla turizminden, ham deri işleme tesisleri ve gıda sektörleri ile sanayisinden, et-süt gibi hayvansal ürünlerin yanı sıra büyük şehirlerde GÖNEN BALDOSU olarak tanınan ve aranan çeltik üretimiyle tarım ve hayvancılığından, iğne oyacılığı ile de ayrıca adından sıkça söz ettiren ilçemiz bölgesinde önemli bir ekonomik güce sahiptir.

TOP